Lost - Eltűntek
2006.07.09. 13:37
A hihetetlenül sikeres sorozat nyitó epizódja után az emberben erős hiányérzet, és kétkedés fogalmazódik meg, ugyan mi a nagy népszerűség oka. Mivel sorozatról van szó, csak módjával ítélkezzünk egy epizód után, a fejlődés lehetősége benne van a levegőben. Kiszavazásmentes (ill. ehelyett a természetes szelekcióra hagyatkozó) valóság-show, sablonnak tűnő szereplőkkel…
Örömmel hallottam, hogy a hazánk jó ízlését kimagasló mértékben, negatív irányba befolyásoló, általában hipergagyi produkcióiról ismert kereskedelmi csatornánk ezúttal borzasztó szokásától eltérően nem egy saját készítésű műsorral, inkább egy jól bevált sorozattal kezdi az új televíziós idényt. Jól bevált, mondom könnyelműen, hiszen az előzetes hírverés egyik legfontosabb üzenete a nálunk szerencsésebb (?) országokban történt "tarolás" volt, mindent bevetve, szuggesztív módon nyomatták az agyunkba: márpedig ezt a sorozatot mindenki szeretni fogja, aki meg nem, az szégyellje magát.
A történet röviden: egy csomó etnikumot betuszkolnak egy gépbe, akik aztán lezuhannak egy trópusi szigeten, és ettől a pillanattól kezdve szorongva tekintgetnek a dzsungel felé, idegesen várakozva Stohl András fősurvivor felbukkanására. Ha mindez a fenyegetés nem lenne elég, akad egy hurutos, dinoszaurusszal keresztezett gőzgép, hogy legyen rejtély is, aki a most látott pilotban stílszerűen a pilótát gyötri halálra.
A Lost (nem külföldiül: Eltűntek) akár jó is lehetne. Nem tagadom, néhány jelenet tényleg jól eltalált, de aztán mindig jön valami hihetetlen klisé, például a szeme sarkában könnyet elmorzsoló, első műtétjére visszaemlékező doki már-már komikus elemnek is beillik. A legidegesítőbbek a végeláthatatlan sztereotípiák, az iraki, modellnek tűnő srác, aki harcolt az Öböl háborúban, az elnyomott nőtaggal rendelkező koreai pár, de van gonosz, buta szőke, meg kedves, terhes szőke is. Tényleg olyan érzése van az embernek, mintha valamilyen esélyegyenlőségi világtalálkozóról jöttek volna a szereplők.
A vizuális megvalósítás minden dicséretet megérdemel, a táj gyönyörű, a hangulat pedig - a menetrendszerűen jelentkező üresjáratoktól eltekintve - kellően feszült, a kusza szálakból pedig esetleg még értelmes dolog is kialakulhat. Érdekesség, hogy az első epizód minden idők legdrágább nyitófilmje volt, a pénzt főleg a repülőgéproncs vitte el, aminek nagy részét már most felrobbantották, furcsa volt látni, ahogy a hajtómű egy ember beszippantásától szikrázó pokollá változik, ahelyett, hogy az akciófilmeken nevelkedett generáció várakozásainak megfelelően vérrel árasztaná el a környéket.
Egy szezon – összesen huszonöt rész - egy szigetből rettentő sok (és ez még csak az első évad), gyaníthatóan ez alatt mindenki összevész mindenkivel, meg lesz sok verekedés, kiabálás is, azonban aki azt várja, hogy kiderüljenek a titkok, azt el kell keserítenem: a tengerentúlon hamarosan kezdődik a második folyam, és a készítők korántsem tervezik a rendkívül jól jövedelmező aranybánya leállítását. Egyes hírek szerint a sztori 42 nap történetét hívatott elmesélni, de tudjuk, a pénz nagy úr (ld. A Mátrix világát "remek" érzékkel sárba tipró folytatásait), kis csavarokkal gyakorlatilag a végtelenségig lehet húzni.  A titokzatosságra jellemző, hogy a stáb semmit sem hajlandó elárulni a részletekről, így szárnyra keltek különböző pletykák, melyek szerint a szereplők valójában halottak, és a sziget maga a Purgatórium, egyes vélemények inkább katonai kísérletre utalnak, mások állítják: a szereplők valójában egy súlyos tudathasadással megvert hajótörött különböző személyiségei. Na ez azért már egy kicsit durva lenne. Habár elég sok idegesítő momentumot fedezhettünk fel benne, annyira nagy gond azért nincs a műsorral. Lehet, hogy én csömörlöttem kicsit meg ezzel a survivor témával, hiszen manapság meglehetősen divatos, mondhatni elcsépelt a téma. Mégis, azokban az országokban, ahol eddig bemutatták, mindenütt nagy közönségsikernek örvendett, ami előtt persze fejet kell hajtanunk, de ne feledjük: nem is olyan régen Győzike állt (és második felvonásával valószínűleg ismét ott lesz) a nézettségi listák élén, ami azért számomra legalábbis elkeserítő volt, közben persze mindenki fanyalgott, mégis milliós publicitást kapott a tarjáni cigányvajda fiának élete. Kissé egyszerűbben arra utalok, hogy a nézettség nem minden. Egyébként titkon én is reménykedem abban, hogy a kezdeti nehézségek után feltámad a sorozat, mindenesetre a neten fellelhető rajongói fórumok alapján rengeteg meglepetésre számíthatunk, állítólag a tizedik epizód környékén nagyon "bedurvul a sorozat", meglátjuk… A pilot tehát nem tett rám különösebben jó benyomást, de a nézhető kategóriába sorolható. Mivel sorozatról van szó, ezek a hibák könnyen megbocsáttathatnak, amennyiben olyan lesz a jövő, mint azt a marketing hadjáratban sugallták. Bizonytalan lelkületű olvasóink számára azt tanácsolnám, adjanak neki még egy esélyt, csak utána forduljanak el tőle. Vagy váljanak rajongókká. Minden megtörténhet.
|